swingers 'de ilk deneyim

ilk deneyım yaşamamış ve yaşamak isteyen çiftlere altın kurallar

BAZI GENEL BİLGİLER...

- Grup seks deneyimi çok kuvvetli bir uyarıcıdır... (ilk tecrübeden sonra deliler gibi sevişmeye devam edebilirsiniz!)

- Grup seks deneyimi zayıf bir ilişkiyi parçalar... (ilk tecrübelerinde kavga edip ayrılan çiftler olabiliyor!)
*******************************************

EN ONEMLİ ÖĞÜT

Grup seksi, cinsel olarak çekici bulduğunuz kişilerle sadece cinsellik yaşamak için yapın,
duygusal doyumu, grup seks yaparak karşı çiftte değil, cinsel fantezilerinizi eşinizle paylaşmakta
arayın ve bulun...

"Grup seks kısıtlayıcı değil, özgürleştiricidir.... İnsanlar mecbur oldukları için değil, istedikleri için
sizinle sevişirler...Burada anahtar kelime istenmektir, karşılaşacağınız çiftlerin fiziksel özellikleriniz
yüzünden sizinle sevişmek istemeyeceğini unutmayın..Kalp kırıklıklarına karşı baştan hazırlıklı olun...

Ortalama olarak yüz yüze tanışacağınız her 5 çiftten ancak biri ile yatak odasına gideceğiniz gerçeğine
karşı psikolojik olarak hazırlıklı olun....

GRUP SEKSİN SOSYAL VE PSİKOLOJİK BOYUTLARI

(Edgar W. Butler, Ph.D. in ""Traditional Marriages and Emerging Alternatives, Harper & Row, 1979."" adlı kitabından)

KISKANÇLIĞI KONTROL ETMEK

Eş değiştirme ve grup sekste kıskançlığı kontrol etmenin en önemli mekanizmalarından birisi bireyselleştirmedir.

Eş değiştiren çiftler karşılarındaki insanları herhangi bir sosyal kategoriye sokmadan (kendi eşleri de dahil olmak üzere) sadece birey olarak görürler... Her insan özel bir birey olarak tanımlanır... (Falancanın eşi, yada kocası yerine..)

İnsanları herhangi birisinin malı değil de kendinden sorumlu olarak kabul etmek, kıskançlık duygularını
en aza indirir. Bireyselleştirme süreci içinde tavır ve davranışlar değişir, ve eş değiştiren çiftler genellikle her zaman, eskiden olduğundan daha fazla şeyi birbirleri ile paylaştıklarını ve birbirlerini daha bağımsız birey olarak kabul ettiklerini görürler. Aynı zamanda birbirlerine bir zamanlar duydukları romantik hislerin yeniden canlandığını ve hem cinsel ilişki sayısında hem de cinsel tatmin miktarında önemli bir artış olduğunu söylerler. Bu özellikle daha yaşlı çiftler tarafından gözlemlenmiştir.

Grup sekse katılımda çiftler iki ana aşamadan geçerler. Birinci yani merak aşamasında, çift diğer çiftlerle nasıl davranacağını ve beraber olacağını öğrenir. Genel olarak kadınlar böyle bir tecrübeyi yaşama konusunda bu aşamada erkeklerden çok daha çekingen olmalarına rağmen, ilk birkaç tecrübeden sonra yaşadıklarını kabul etmek açısından erkeklere kıyasla çok daha başarılı olurlar. Kadınlar genellikle grup seks deneyiminden ya tamamıyla soğurlar yada çok hoşlarına gider.

Genel olarak grup seks deneyimi yaşamak isteyen çiftler ilk başlarda pek seçici değildirler. Merak aşamasından sonra göreceli olarak kendilerinin ve diğer insanların bireyselleştirilmesinden doğan seçicilik başlar. Bireyselleşme sürecinin ikinci aşamasında kadında başka erkekler için çekici olduğunu ya da başka erkekleri tatmin edebildiğini kanıtlaması gerekmediğinden seçici olmaya başlar. Gelişimi, kendisi ile yatmak isteyen bir sürü erkeği reddedebileceği bir noktaya varması ile son bulur.

Kadın, isteklerini daha açıkça iletmeye başlar ve bu isteklerini yerine getirmeye çalışır. Böyle bir tecrübe genelde sosyal kararların kocalar tarafından verildiği klasik çiftlerdeki kadınlar tarafından yaşanamaz. Kısaca, grup seks tecrübesi surecinin ikinci aşamasında kadınlar hem kendilerini hem de başkalarını bireyselleştirmeye başlarlar.(Palson and Palson, 1972:35).

Erkeklerde, benzer bir şekilde, grup seks tecrübesinden öğrenirler. Kadınları cinsel bir eşya olarak görmek yerine, çekici bulabilecekleri bireyler olarak görmeyi öğrenirler. Yani kadınlarla ilişkilerini simdi daha basarili olarak bireyselleştirebilirler. (Palson and Palson, 1972:35).

"Genel inanışın aksine grup seks normal olarak kıskançlık yada boşanmaya sebep olmaz; hatta bazı evliliklere romantizmi tekrar getirerek onları daha sağlam ya da tahammül edilebilir veya daha zevkli yapabilir."

Grup seks yapan çiftler arasında mutlu bir evlilik kavramının daha fazla olmasının belki de en önemli sebeplerinden birisi de cinselliğin her iki tarafça beraberce yaşanmasıdır - ki bu diğer evlilik dışı cinsel ilişkilerle kıyaslandığında çok özel bir durumdur.

Grup seks yapmaya devam eden birçok çift bunun evliliklerini özellikle erotik açıdan daha da sağlamlaştırdığını söylemişlerdir. Grup seks iyi bir evlilik ya da ilişkiyi çok daha iyi yapabilir, ama genellikle görüldüğü üzerede kötü ya da zayıf bir ilişkiyi kurtaramaz.

Evlilik içi ilişkileri çok sağlam olmayan çiftlerin grup seksi tecrübe etmeleri pek önerilemez. Peki eğer evlilik zaten çok iyi gidiyorsa o zaman grup sekse neden ihtiyaç duyulur?

"Uzun seneler sadece eşi ile cinsel ilişki yasamış bir erkek söyle diyor: "" Aradan uzun bir müddet geçtikten sonra hala başka kadınların seni cinsel olarak çekici bulup bulmayacaklarını, ya da başka bir kadınla yatmanın nasıl bir şey olduğunu merak etmeye başlıyorsun. Biraz çeşit istiyorsun. Bu şu andaki eşini daha az seviyorsun demek değil, sadece daha değişik bir şey istiyorsun. Sadece yeni bir insanla ilişki, bu insani çok heyecanlandıran bir şey. Çok da sevsen, her şeyini tamamıyla bildiğin bir insandan kesinlikle elde edemeyeceğin bir şey. Grup sekste diğer insanlarla tanışıyorsun, onlarla cinsel heyecanlar yaşıyorsun ve kimse seni bunun için ayıplamıyor!"

"Bazıları ""Aman allahım, yaptığınız şey çok yanlış!"" diye düşünebilir. Ben yaptığım şeyin çok yanlış olduğunu düşünmüyorum, eğer eşime de ayni serbestliği tanırsam bunun kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum. Eskiden bir erkek eşinin dışında başka bir kadınla ilişki kurabilir ve bu yüzden hiç kınanmazdı. Ama tabii bunu bir kadın yapsa yine ""Aman allahım, yaptığın şey çok yanlış!"" saçması. Ne ben, nede eşim böyle bir şeyin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bizce bu arada sırada yaptığımız ve başka hiç bir şekilde yapma imkanımız olmayan hayatin zevklerinden biri. Sizin başkaları ile olan tecrübeleriniz eşinizle olan ilişkinizi geliştiriyor. Hayatta bazen kendi başınıza elde edemeyeceğiniz, başka insanlardan elde etmeniz gereken şeyler vardır. Bu da onlardan biridir."""

Grup seks yapan çiftlerin çoğu bunun bütün evli çiftler için olmadığına inanırlar. Grup seksin diğer eşe yalan söylemekten ya da aldatmaktan çok daha iyi olduğuna inanırlar. Eğer bir evlilikteki iki insan da başkaları ile sevişebileceklerini söylüyorlarsa o zaman bu çift grup seks yapabilir denebilir.

"Grup seks yapan çoğu insan için seks ayni zamanda vücut ihtiyaçlarını tatmin eden bir aktivitedir. Neden grup seks yaptığını sorduğum bir kadın söyle cevap verdi: ""Eğer grup seks yapacaksam niye evlendiğim konusuna gelince, hayatımda seksin dışında çok daha fazla duygusal yön ve ihtiyaçlarım var. Seks sadece bunlardan birisi. Kocamla tamamıyla komple bir ilişki kurabilmek için yıllarımı verdim. Eğer insanlarla konuşabilip dans edebiliyorsam neden onlarla seks yapamayayım? Bunun benim özel ilişkilerimle hiçbir ilgisi yok. Sadece bazı cinsel ihtiyaçlarımın doyurulması lazım ve bunların hepsini tek bir insanda bulamıyorum. Bir insan benim bütün ihtiyaçlarımı karşılayamaz, ben de bir insanin tüm ihtiyaçlarını karşılayamam. Bu imkansız."

"Grup seks yapan çiftler genel olarak ""normal"" çiftlerin bulunduğu partilere gidip, basit flört oyunları oynamanın onlara çok zor geldiğini bildirirler. Çoğunluk, grup seks partilerinde oyun oynamak gerekmediğine, sadece eğer her iki tarafta istiyorsa başka hiçbir oyuna girişmeden seks yapmanın geçerli olduğuna inanmaktadırlar."

"GRUP SEKS YAPMAK YA DA ""SWINGER"" OLMAK:"

Grup seks yapma nedenleri:

Grup seks yapanları genel olarak bunu zevk için yapanlar yada felsefi nedenlerden dolayı yapanlar olarak ikiye ayırmak mümkündür. Zevk için yapanlar, grup seksi tenis ya da bilardo oynamak gibi herhangi bir diğer sosyal aktivite olarak görürler. Felsefi nedenlerden dolayı grup seks yapanlar ise bunu komün yaşamının genel felsefesi içinde hayatlarının diğer bütün yönlerini paylaştıkları gibi paylaşmak isterler.

Grup seksin uzun sure içinde evliliklere olan etkisi hakkında elimizde oldukça az bilgi bulunmaktadır. Genel olarak grup sekse katılanlar bunun evliliklerine olumlu bir katkısı olduğunu düşünürler. Cinsel tek eşliliğin zararlı olduğuna, eşler arasında kıskançlık ve karı koca arasında bir mülkiyet hakki doğurduğuna inanırlar. Grup seksin kıskançlığı azalttığını ve eslerin birbirlerini sahip oldukları bir mülk olarak değil de bir birey olarak görmelerini sağladığını söylerler.

Grup sekse katılma sebeplerinden bir diğeri de eşler arası cinsel ilişkinin can sikici hale gelmesidir. Grup seks yapanlar bir insanin aynı insanla cinsel ilişkiden çok uzun bir süre zevk almasının imkansız olduğunu iddia ederler. Grup sekse katılmak bazen kötü giden bir evliliği kurtarmak için evliliğe heyecan katma denemesi de olabilir. Fakat genel olarak böyle bir denemeden iyi sonuç alınmaz. Buna karşılık iyi bir evliliği daha da sağlamlaştırdığı söylenebilir.

Grup sekse katılmak için daha derin psikolojik sebepler de olabilir. Erkeklerin cinsel fantezilerini hayata
geçirmek istedikleri, kadınların ise sosyal-romantik ihtiyaçlarını tatmin etmeye çalıştıkları söylenmiştir.
Sosyal, psikolojik, sosyolojik yada ne olursa olsun insanları grup sekse iten nedenler ancak birer tahmindir. Daha kısa olarak insanları grup seks yapmaya iten nedenler grup seks yapan insanlar kadar çeşitlidir diyebiliriz.

Grup sekste kıskançlık

"Çiftler grup seks partilerine beraber gidip partiyi beraber terlettikleri için genel olarak kıskançlık
pek görülmez. Böylece eslerden birisinin başka bir odaya gidip başka bir kişiyle cinsel ilişkiye girmesi
problem yaratmaz. Grup seks yapan eşlerden birisi ""her ikimizde başkaları ile ilişkiye giriyoruz ama sonunda sadece beraber olmak istediğimiz için bir araya geliyoruz.."" Eşleri başkası ile cinsel ilişkiye girse bile sonunda kendilerine geri gelmesinin kendilerine şimdiye kadar hissetmedikleri çok özel bir güven duygusu verdiğini, bunun özgüveni ve eşlerine olan güveni artırdığını söylemişlerdir."

Bir çiftin grup sekse katılabilmesi için öncelikle evlilik dışı cinsel ilişkinin kotu bir şey olduğu fikrini
terk etmeleri gerekir. Toplumda varolan cifte standartı kırabilmeliler.

Grup sekse katılan bir kadın görüşme sırasında şunları söyledi:

"Basından beri hiç kıskançlık duymadim bu konuda. Kocamın başka bir kadını da mutlu etmesini her zaman bir kompliman olarak kabul ettim. Benim kocam. Gittiğimiz ilk partide gecenin geç vakti şöminenin yanında yalnız başıma otururken kocamın beraber olduğu kadın geldi, beni kucaklayarak öptü ve -bu gece geldiğinize çok sevindim, müthiş bir kocanız var, dedi. Bu sözler beni kıskanç değil, çok memnun etti. Kendimi çok iyi hissettim. Bu kadınla hala arkadaşız ve güzel bir şeyi paylaşmanın zevkini hala paylaşırız.

Grup seks çoğu kadının dünya görüşlerini ve cinsel ilişkilerini değiştirir. Kadınları grup sekse neyin çektiğini anlamak için yaptığım araştırmalarda çoğunun kocaları tarafından ikna edildiğini, bir kısmının da kendi cinsel fantezilerini gerçekleştirmek için grup seksi denedikleri ortaya çıktı. Röportaj yaptığım böyle bir kadın, bir grup seks partisine katılmak için değil ama sadece etrafa bakmak ve bir kaç kadeh içki içmek için gittiğini anlattı. Sözlerine söyle devam etti:...birkaç kadeh içmistim ki hoşuma giden bir adamla karşılaştım...denedim ve hoşuma gitti.

Grup seks yapanlar, belki her apartmanda kendileri gibi bir çiftin olduğunu ve bu yüzden sapık, manyak bir çift"" tanımının uygun olmayacağını söylerler. Röportaj yaptığım bir kadın ilk grup seks partisine gidişlerini söyle anlattı:"" Kocam internetteki sitelerden birisinde böyle bir parti ilanı görmüş, onlara telefon edince bir ön mülakat için gelmemiz gerektiğini söylemişler. Eve gelip mülakatımızın olduğunu gitmemiz gerektiğini söyledi. Ben de bunun nasıl bir şey olduğunu gözlerimle görmek istediğimden hadi bu oyuna katılalım dedim. Mülakat saat 20de ve parti saat 21de idi. Saat 21de gelen insanlar elbiselerini çıkarmaya başladılar.
Aman allahım bana yardim et diye düşündüm. Orada koltukta tamamen karışık duygular içindeyim. İnsanlar elbiselerini çıkarıyorlar ama dürüst ve temiz insan oldukları belli. Kimse numara yapmıyor. Bir ara tuvalete gittim. Tuvaletteki diğer kadınlardan biri eğlenip eğlenmediğimi sordu. -pek değil..dedim. - Hoşuna giden birisini bulamadın mı? diye sordu. - Bulamadım, dedim. - Bak o zaman, sana mutlaka kocamı denemeni öneririm dedi. Denedim ve hoşuma gitti."

Avantajları

Cinsel çeşitlilik, cinsel doyum ve fantezileri gerçekleştirme potansiyeli grup seksin avantajları arasındadır. Her iki eş için de cinsel heyecan seviyesi artar. Kadınlar için çok olumlu etkileri olur. Kendilerini daha çekici bulabilirler. Genel olarak kendilerini cinsel yönden kısıtlayan bütün fikirlerinden kurtulurlar.

"Grup seks yapan kişiler kendilerini bir ""şey"" olarak değil kendi başlarına bağımsız bir ""insan"" olarak tanımlarlar."

Bazı çiftler grup seksin çiftler arasındaki bağı güçlendirdiğini söylerler. Çoğu çiftler aralarındaki haberleşmenin daha iyileştiğini söylerler. Eğer bir çift, aralarında grup seksi konuşabiliyorsa her şeyi konuşabileceği varsayılır. Genel olarak grup seksin ilişkileri üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna inanırlar. Çiftlerin %85'igrup seksin ilişkileri için bir tehlike olmadığına inandıklarını söylemişlerdir. Hiçbirisinin ilişkisi grup sekse başladıktan sonra bozulmamıştır hatta genel olarak daha iyiye gittiği gözlenmiştir. Gözüken odur ki grup seks cinsel hayati olumsuz etkilemez: grup seks yapan çiftler toplum ortalamasından çok daha fazla cinsel ilişkiye girerler. Grup seks yapan çiftlerin yarıdan çoğu haftada 4 defadan fazla cinsel ilişkiye girdiklerini belirtmişlerdir. Bu oran toplum içinde sadece %16 dır.

Grup seksin çiftler üzerindeki etkileri şöylece özetlenebilir:
(1) Çiftler arasındaki yakınlık ve sevginin artışı, genellikle grup seks deneyiminden hemen sonra,
(2) Cinsel teknikleri çok iyi bildiklerine dahil güven,
(3) Çiftlerin ilişkilerinin bütün alanları hakkında birbirlerine çok daha dürüst ve açık olmaları,
(4) Sosyal hayatin daha zengin ve aktif olması,
(5) Ve bazıları için de seksin anlamının ya da uygun cinsel davranış tanımının değişmesi. Karısının başka bir erkeğin cinsel organını ağzına alışını seyreden bir erkek için cinselliğin manası çok daha değişiktir. Ek olarak eşlerin cinsel birlikteliğine dayalı kendini adama, güven, ve sevgi duyguları kendi başlarına ya da eşlerin cinsel çok eşlilikleri ile tanımlamaya başlarlar.

Genellikle grup seks yapanlar geleneksel fikirlerden sadece cinsel tek eşlilik fikrini sorgularlar. Günümüz grup seks yapanlarının çoğu grup seksi tüketim toplumu değerleri ile uyumlu olarak başka bir eğlence aracı olarak görürler.

Grup seks, toplumdaki aile yapısını değiştirmekten çok onu muhafaza etmeye yarayan bir araç olabilir. Grup seks sadece cinsel tek eslilik dışında aile için toplum tarafından kabul edilen bütün diğer değerleri kabul eder. Böylece Denfeld ve Gordon (1970)' de belirttiği üzere grup seks yapanların cinsellik ve sosyal ilişkiler üzerine kuralları grup seksi evliliği yıkabilecek bir tehlike yerine, evlilik kurumunun devamını sağlayan yardımcı bir etken konumuna getirir.
saygılarımızla

düzenleme
gecepartnerim yönetimi

3 yorum :

Yorum Gönder